Weblog: Jelle sprak
Waarom sta ik vandaag op het malieveld?
Vandaag ga ik met meer dan 10000 studenten demonstreren in Den Haag. Dat doe ik niet zozeer vanwege specifieke maatregelen als hogere collegegelden voor langstudeerders, maar omdat ik me zorgen maak over ons onderwijs en genoeg heb van al die mooie praatjes van politici.
Want ook nu staat het regeerakkoord van onze nieuwe regering weer vol met mooie woorden. We moeten tot de beste vijf kenniseconomieën ter wereld gaan behoren, we moeten excellente studenten en docenten krijgen, de prestaties gaan omhoog etc. Hoera, zou je denken. Er gebeurt wat. Maar zoals wel vaker met dit kabinet blijft het bij mooie woorden. Ze zeggen dat er niet bezuinigd wordt op onderwijs. Maar ondertussen staat er in het lijstje bezuinigingen onder het kopje ‘kleinere overheid’ wel dat er op onderwijs voor agenten en rechters wordt bezuinigd. Heel slim, maar daar trappen we natuurlijk niet in.
Ondertussen lijkt het Nederlandse onderwijs het steeds minder goed te gaan doen. We lijken voorbijgestreefd door landen als China en India, maar ook door de landen om ons heen. En dat terwijl juist wij het van onze knappe koppen moeten hebben. Want op een beetje aardgas na, hebben we in Nederland geen grote voorraden grondstoffen als olie, goud, diamanten, die we zomaar kunnen verkopen en leent ons land zich nou eenmaal niet voor grootschalige verbouwing van cacao of koffiebonen. Wij moeten het hebben van innovatieve Nederlandse bedrijven als TomTom of de ontdekking van nieuwe technologieën bij Philips. Daarom hebben we topuniversiteiten nodig, die alle ruimte bieden aan hun beste studenten. Met docenten die de kans krijgen persoonlijke aandacht te geven aan hun studenten, in plaats van de plicht om voor zalen met honderden leerlingen van wie je naam niet kent college te geven.
Verder zouden universiteiten en hogescholen niet meer gefinancierd moeten worden op basis van het aantal diploma’s dat ze uitreiken. Zo stimuleer je ze namelijk om het niveau naar beneden te halen, 0mdat er dan meer studenten afstuderen en je dus meer geld krijgt. We hebben laatst bij Hogeschool Inholland gezien waar dat toe heeft geleid. Nee, laten we onderwijsinstellingen eens gaan financieren op de kwaliteit die ze leveren.
Maar laat ik daar ook bij zeggen dat een goede kenniseconomie niet alleen betekent dat we goede universiteiten en hogescholen nodig hebben. Want als je alleen mensen hebt, die iets kunnen bedenken, maar niemand hebt die handig genoeg is om het ook te maken, heb je een groot probleem. En als we nog een stapje verder denken, dan komen al die goede studenten en bedrijven pas naar en blijven ze alleen in Nederland als het een prettig land is om in te leven. Natuurlijk heb je daarvoor goede universiteiten en een goed ondernemersklimaat nodig. Maar als er in een land geen goede koks en dus geen leuke restaurantjes zijn, als er in een land geen kappers zijn die je wilde haarbos kunnen temmen, als er geen loodgieters zijn die de kraan kunnen maken, als er geen vuilnismannen zijn die de stad schoonhouden en er geen agenten zijn die wijken leefbaar houden, vlucht je gelijk weg.
Daarom zijn er investeringen in het onderwijs, zowel op de universiteit als op het MBO noodzakelijk. Zelfs nu, in deze crisis, kan dat. Dit kabinet wil de belasting voor bedrijven verlagen, terwijl ons tarief al een van de laagste van Europa is. Ze willen peperdure nieuwe straaljagers bestellen en behouden de hypotheekrenteaftrek voor villa’s . Als we dat eens allemaal niet of minder zouden doen, komt er geld vrij voor het onderwijs.
En daarom ga ik zometeen demonstreren in Den Haag. Om samen met enkele tienduizenden andere jongeren het kabinet op te roepen de juiste keuzes te maken, zodat de Nederlandse jongeren een kansrijke toekomst tegemoet gaan!
Jelle Menges is voorzitter van de Jonge Socialisten in de PvdA. Hij sprak deze tekst uit bij de opening van het wetenschapsfestival van het Amsterdamse Cosmicus Montessori college.









